Güneş Paneli Temizliğinin Önemi

Güneş Enerjisi Santrali (GES) verimliliğini üretilen enerjideki kayıplar belirler. GES verim kayıpları çevresel koşullardan tasarıma, kullanılan malzemeden işçiliğe, güneş paneli kirliliğinden tozlanmaya kadar birçok faktörden kaynaklanmaktadır. Bunların haricinde “Güneş Enerjisi Santralleri Kurulumu Sonrasında Yaşanan Aksaklıklaryazımızda bahsettiğimiz gibi yaşanılabilecek aksaklıklar da verim kaybını etkiler.

Güneş panelleri, ortam koşullarının elverişli ve yüzeyinin temiz olması durumunda nominal güçlerini üretebilirler. Güneş panellerinin üretim kabiliyeti panellerin üzerinde toz, kir, polen, kuş dışkısı ve çeşitli partiküllerin birikip yapışmasıyla azalır. Güneş panellerinin üzerinde kuş pisliği gibi cama yapışan kalıntıların varlığı, güneş panellerinde “hot-spot” olarak adlandırılan yanıklara neden olur ve panel bir müddet sonra arızalanır.

Güneş panellerinin üzerinde yer alan hücrelerde üretilen elektrik bir sonraki hücreye iletkenlerle aktarılır ve her aktarımda voltajı artarak panel çıkış kablosuna kadar iletilir. Eğer aynı anda solar hücrelerin tamamı gölgede kalmışsa hiç elektrik üretimi olmadığı için problem oluşmaz. Fakat solar hücrelerin sadece bir veya birkaçı gölgede kalırsa kendilerinden önceki sırada yer alan ve güneş gören hücrelerde üretilmiş olan elektrik, gölgede kalan ve üretime katkıda bulunmayan hücrenin içinden geçmeye çalışacak ve direnç ile karşılaşacaktır. Elektrik, gölgede kalmış hücrenin içinden geçerken bu direnç nedeni ile gölgede kalan hücreyi ısıtmaya başlar. Bu olaya sıcak nokta ‘hot spot’ denir. Yeni jenerasyon panellerde by pass diod’lar kullanılarak bu etki en aza indirgenir. Genel bir tanımla 1/3’ü gölgede kalan bir güneş panelinin üretim kapasitesi 1/3 oranında değil 2/3 oranında azalır. Bu nedenle güneş panellerini yerleştirirken gölge almayan yerleri seçmek ve panellerin üzerinde gölgeleme unsuru oluşturacak etkenlerin engellenmesi gerekir.

Güneş panelleri maksimum verimlilik için düzenli aralıklarla İyonize Saf Su ile yıkanarak temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Ticari deterjanlar ve çeşitli kimyasal temizleyicilerle güneş panellerini temizlemek zaman alıcı, pahalı, çevre ve personel için tehlikelidir, hatta panellerin yapısına önemli ölçüde zararlar verebilir. Bu işlem özellikle büyük güneş tarlaları için oldukça zor ve tehlikelidir. Fotovoltaik sistemlerde amaç verimliliği maksimumda tutup, işletme ve bakım maliyetinin en aza indirilmesidir.

 

Güneş Enerjisi Panellerinin Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Güneş panelleri temizlenirken, üzerine basılmamalıdır. Üzerine basılan panellerde gözle görünmeyen mikro çatlaklar oluşur ve oluşan bu çatlaklara giren yağmur, temizlik suyu santralde ciddi zarara yol açabilir. Güneş panellerinde oluşan bu mikro çatlakları termal kamera ile görmek mümkündür.
  • Panel temizliği sırasında deterjan, kimyasal ve basınçlı su kullanılmamalıdır. Kuyu suyu ve taşıma suyu ile yapılan temizlik, güneş panellerinin korozyona uğramasına ve ömrünün kısalmasına neden olur.
  • Güneş paneli temizliği yapılırken; suyun soğuk, panelin sıcak veya suyun sıcak, panelin soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Bu durum termal şoka sebep olup, panellerin zarar görmesine yol açmaktadır.
  • Güneş enerjisi panel temizlik ve bakımları düzenli periyodlarda ve aynı zamanda yapılmalıdır. Temizlik periyoduna uyulmalı ve atlanmamalıdır.

Güneş enerjisi santrallerinde, mevsim geçişleri baz alınarak yılda en az 4 kez bakım çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Santralin rutin kontrollerinden, periyodik bakımlarına kadar birçok detayın düşünüldüğü  İşletme Bakım hizmeti sayesinde, güneş enerjisi santralinin verimliliğinde kayıplar en aza indirgenmektedir. Güneş enerjisi sektörünün önde gelen EPC firması olarak müşterilerimize, İşletme Bakım alanında da hizmet sunmaktayız.

Güneş Paneli Temizliğinin Önemi

Güneş Paneli Temizliğinin Önemi Güneş Enerjisi Santrali (GES) verimliliğini üretilen enerjideki kayıplar belirler. GES verim […]

Detay

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretiminin Önemi

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretiminin Önemi Güneş enerjisinin popülerliği tüm dünyada son sürat artmakta. İnsanlar genellikle […]

Detay

AC ve DC Enerji

AC ve DC Enerji  Alternatif Akım (AC) ve Doğru Akım (DC) Farkı Nedir? Akım elektrik […]

Detay
en_USEnglish
en_USEnglish