Yayınlanma Tarihi:

Küresel İklim Grevi İçin Milyonlar El Ele

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi bugün başlıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu 139 ülkede, İklim Zirvesi öncesi 20 Eylül’de,  hükümetleri iklim değişikliği için hareket etmeye çağırmak için küresel iklim grevi düzenlendi.

İsveçli aktivist Greta Thunberg’in başlattığı, daha önce Mart ve Mayıs aylarında düzenlenen eylemlerin üçüncüsünde dünya çapında 4 milyon kişi katılım gösterdi. Eylemin  bu zamana kadar gerçekleşen en büyük iklim protestosu olduğu belirtiliyor. New York Belediyesi eylemlere katılması için 1.1 milyon öğrenciye izin verdi. Amazon ve Microsoft gibi büyük şirketlern çalışanları da eyleme katıldı. Türkiye’de, İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Muğla, Diyarbakır ve Ankara illerinde, 15 ayrı noktada düzenlenen eylemlerle destek verdi. 20-27 Eylül Küresel İklim Grevi haftasında etkinlikler devam edecek.

İklim Zirvesi öncesinde yayımlanan son iklim değişikliği raporunda, küresel ısınmanın etkilerinin arttığı belirtildi. WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü)  tarafından hazırlanan iklim değişikliği raporuna göre son beş yıl kayıtlara geçen en sıcak dönem oldu. Deniz seviyelerindeki yükseliş ve karbondioksit emisyonu önemli ölçüde arttı. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde devlet liderlerinin, iklim değişikliğini engelleyecek somut adımlarını duyurmaları bekleniyor.

Türkiye’de gerçekleşen etkinliklerden görüntüler.

İklim Grevi Antalya
İklim Grevi- Antalya

 

İklim Grevi Bosrum
İklim Grevi- Bodrum

 

İklim Grevi Çanakkale
İklim Grevi- Çanakkale

 

İklim Grevi Dalyan
İklim Grevi- Dalyan
İklim Grevi Diyarbakır
İklim Grevi- Diyarbakır
İklim Grevi Eskişehir
İklim Grevi- Eskişehir
İklim Grevi İstanbul
İklim Grevi- İstanbul
İklim Grevi- İzmir
İklim Grevi- İzmir
İklim Grevi Milas
İklim Grevi- Milas Ören Yolunda Kömür Madeni için Kesilmek Üzere Belirlenen Orman Alanında

 

 

İklim Grevi
İklim Grevi- Ortaca

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi İçin Ne Yapmalıyım

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi İçin Ne Yapmalıyım Güneş enerji santrali kurdurup çatınızda güneşten elektrik […]

Detay

Solar Enerji Nedir Ve Solar Paneller Nasıl Çalışır?

Solar Enerji Nedir? Solar enerji sistemleri, güneş enerjisinin yakalanması ve elektriğe çevrilmesi ile çalışır. Güneşimiz […]

Detay

Güneş Panelleri Gerçekte Ne Kadar Süre Dayanır?

Güneş Panellerinin Yaşam Beklentisi Ne Kadardır? Bir güneş enerjisi tesisatına yatırım yapmayı düşündüğünüzde, güneş panellerinin […]

Detay